Buvo…

2008-12-14

Į Šiaulius mane suviliojo metais anksčiau baigęs Maskvos universitetą matematikas Algirdas Paplauskas. Išsiuntė mudu į Maskvą 1950 metais Vilniaus valstybinis universitetas. Į fiziką jo nepriėmė dėl daltonizmo, tad tapo matematiku, o aš, teorinę ir matematinę fiziką baigęs metais vėliau, atvažiavau į Švietimo ministerijos kadrų skyrių 1956 metų vasarą. Vedėja Vyšniauskaitė nustebo ir apsidžiaugė, kad pasiprašiau, jos žodžiais, „į periferiją“. Tuoj paskambinus direktoriui Vaclovui Germanui, pasakė, kad prisistatyčiau fizikos katedros vedėjui Baliui Grigui.
Ne vien dėl Algirdo raginimų važiavau į Šiaulius: pastaruosius 2 studijų metus dirbdamas mokykloje, supratau, kad mano pašaukimas – ne mokslininko, o pedagogo darbas. Nemigo vakarais prisvajojau, koks aš būsiu, ir Šiauliai tam tiko labiausiai. Netraukė manęs nei Kaunas, nei Vilnius dėl ten studijavusių Pagėgių Donelaičio gimnazijos bendramokslių pasakojimų apie jų dėstytojų pasipūtimą, šiurkštumą. Aš gi nutariau, kad Šiaulių pedagoginiame institute būsiu studentams gerai dalyką išmanantis draugas. Būtent draugas. Šiandien galiu – ne vien dėl pasigyrimo – pasakyti, kad tą programą realizuoti pavyko. Kad čia radau savo laimės šaltinį…
Keista nuostata buvo institute ir katedroje: nė vieno mokslo daktaro, netgi kandidato. Tad, kad parodytume, jog mūsų mokslinis lygis ne toks jau žemas, privalėjome ne tik paskaitų planus, bet ir konspektus rašyti, juos aptarti posėdžiuose. O aš nenorėjau paklusti… Laimei, katedros kolegos – Stasys Jakutis, Irena Petraitytė, Viktoras Lujanas, Evaldas Vėbra, Birutė Vėbrienė, Antanas Margaitis (Čekijoje mokslus baigęs darbų dėstytojas), pats Balys visada buvo nuostabiai draugiški, kūrybingi. Tad sutarėm, kad jie, pabuvę mano paskaitose, tars žodį – ar galiu dėstyti teorinę mechaniką be konspekto. Nusprendė, kad galiu. Ačiū tiems geriams žmonėms, taip pat paskaitas stebėjusiam matematikui Juozui Revuckui, psichologui – pirmajam Šiauliuose apsigynusiam ir kandidato, ir daktaro disertaciją – Aleksandrui Jacikevičiui, kad jie nesutrukdė kurti savitą dėstytojo įvaizdį.
Mieli prisiminimui nuo visų specialybių dėstytojų buvimo per pertraukas ir po paskaitų erdviame dėstytojų kambaryje, kur buvo ir pianinas, ir biliardas, ir, žinoma, šachmatai su laikrodžiu, netgi peleninės. Šnekėdavomės, grodavome, žaisdavome, ginčydavomės, dūmydavome, tarėmės. Ir visi buvome draugai.
Žaisdavome prieš studentus krepšinį, netgi laimėdavome. Padėdavome budėti, kai vykdavo mūsų puikioje aktų salėje šokiai, tremdavome išgėrusius. O Naujuosius metus sutikdavome senojoje sporto salėje. Ji būdavo pilna stalų, o ant stalų – visko. Gretimai su studentais. Būdavo, kad ir „žąseles pavarinėdavome“.
Nors buvau MVU išlaikęs 2 teorinės mechanikos egzaminus, 1956 m. vasarą jos mokiausi iš naujo ir iš esmės – jau ne egzaminui. Kad galėčiau studentams pasirodyti, koks aš gudrus. Būtent taip prasidėjo mano rimčiausios po universiteto studijos. Tik po kelerių metų supratau, kad dėstau pernelyg sudėtingai, formaliai, Ir vis dažniau, užuot valandą  gaišęs kitos formulės išvedimo labirintuose, pasitenkindavau jos gavimo ir prasmės ryškesne iliustracija. Negi, nutariau, studentas turi žinoti tiek kiekvienu klausimu, kiek siauros srities dėstytojas. Tuo ir šiandien nuodėmingas.
Jaučiuosi būtent čia prieš 51 metus radęs tinkamiausią sau vietą.

Mindaugas Stakvilevičius, 2007 m.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: