Liaudies deputatai

2014-03-26

1989 03 26 išrinkti TSRS liaudies deputatai. Ta proga “Respublika“ įrašė gyvųjų (42 iš 58) straipsnelius. Įkeliu ir savo rašinį – laikraščio redakcijos pakarpytą.

RESPUBLIKA. 2014 m. kovo 26 d., trečiadienis.

Fizikas Mindaugas Stakvilevičius

Kapitalizmas – saldainis ne visiems

Retai žiniasklaida ir valdžios lūpos pamini Lietuvoje 1989 m. kovo 26 d. išrinktus TSRS liaudies deputatus. Gal bijo, kad nublės po to atėjusių šlovė: juk būtent šie deputatai Maskvoje laimėjo Lietuvos bylą – parengė realias sąlygas Nepriklausomybei skelbti.

Su TSRS Liaudies deputatais nueita svarbiausia kelio į naują būtį atkarpa. Po mūsų garsių veiksmų Maskvoje ir Lietuvoje, taip pat po tuometinės LTSR Aukščiausiosios Tarybos ryžtingų aktų Nepriklausomybei skelbti kovo 11 neliko esminių kliūčių. Nesmagu, kad dabar apie tos inteligentiškos komandos vaidmenį patylima.

Vyliausi, kad Nepriklausoma Lietuva kartu su europinėmis anos Sąjungos respublikomis, tapusios demokratinėmis, darniai sugyvens Europoje. Bandžiau tikėti, kad kylančios vilties bangos nenustelbs neapykanta, kerštas („Iš kur šitas pyktis ir kerštas, tas melas vardan Lietuvos…“ – Justinas Marcinkevičius.), turto ir valdžios godumas.

                      Anuomet Lietuvos laisvumo idėja buvo ne vienintelė: neapsvaigusiems nuo neapykantos dar rūpėjo, kaip sugyvensime, kaip tvarkysimės, ar nebus skriaudžiamas Žmogus, kai neliks Maskvos diktato. Gi ir dabar tautos daugumai lietuvių kalbos, papročių išsaugojimas, gerovės kūrimas rūpi nemažiau. O dalis viršutinių, vis dar nepritvinkstančių turtu, valdžia, savigyra, panieka „runkeliams“, keliaklupsčiavimu Europos tvarkytojams, lietuviškos Lietuvos išlikimą mini tik įkyriu mitinginio patriotizmo dūdavimu. Jis ir nustelbia žmonėms viltį… Dabar ten, aukštai, priviso badančių pirštais ne į tikruosius, o išgalvotus priešus, kad neužmestume akies į tikruosius mūsų kalbos, papročių, dainų naikintojus.

Priminsiu, kad Lietuva išrinko 42 deputatus, o Maskva per įvairias organizacijas – dar 16 populiarių Lietuvos žmonių. Pvz., Justiną Marcinkevičių, Eduardą Mieželaitį, Jurgį Brėdikį. Ir visi 58 veikdavo sutartinai. Supratome, kad vieši nesutarimai per brangiai kainuotų.

Buvome idealistai. Ir nebuvome specialistai. Akademikas Jonas Kubilius tada sielvartavo: kam ekonomiką tvarkyti ėmėsi ne profesoriai, o docentai. Paskui – dar gražiau: tai restauratoriai, tai fizikos laborantai… Pirmoji Kazimieros Prunskienės vadovaujama vyriausybė dar kažkiek vadovavosi ekonomikos dėsniais. O po jos ne iš karto suprasta, kad ant nevaldomos rinkos eržilo į Švedijos socializmą neįjosi. Pasimesta, patyrus, kad ir kapitalizmas – saldainis ne visiems, o socializmas – nedrįsk nė išsižioti apie tai.

Nebuvo sakoma, kad šitiek mūsų protėvių krauju ir prakaitu prilaistyta Lietuvo žemė taps privačia nuosavybe. Bet buvo ir pažadų. Ir netgi kliedesių, kad po 20 metų gyvensime kaip švedai. Deja, neišgirdo naujos valdžios „rinkininkai“ nuo politikos nustumto poezijos klasiko perspėjimo apie absoliučią privačios nuosavybė moralę… Juk mes per 1990 m. rinkimus nežadėjome nuosavybės kulto. O jis kasdien tampa vis rajesnis. Kai žmogaus smegenys nepamaitinamos, jų centras tampa smegenų periferijos kanibalu …

Per Atgimimą nušvito netikėtos žmonių savybės. Kai Šiaulių Sąjūdis mene įsodino į pirmojo sekretoriaus kėdę, tuometinis VSK (KGB) vietininkas Petras Ridikas informuodavo, kada į Šiaulius atvyksta M.Gorbačiovui nepalankūs TSKP CK darbuotojai stebėti, kas dedasi Lietuvoje. Jis taip pat užtikrino, kad, kol valstybę valdo Gorbačiovas ir Kriučkovas, tol Sąjūdžio vadovams represijos negresia…

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: