Pagėgių Donelaičio gimnazijoje

2017-04-20

Mokytojas Antanas Katilius

Pagėgių Donelaičio gimnazijos geometrijos mokytojas Antanas Katilius atrodė kaip pasakų nykštukas: nedidukas, dvišake vešlia juoda, vietomis šiek tiek žilstelėjusia barzda. Ir judrumas kaip vijurko. Mokė jis šeštoje gimnazijos klasėje geometrijos ir piešimo raiškiai, vaizdingai, išradingai. Negalėdavai jo nesuprasti. Po antros pamokos pakvietė jis mane prie lentos įrodyti teoremą: stačiojo trikampio statinis yra įžambinės ir to statinio projekcijos į įžambinę geometrinis vidurkis. Įrodžiau savaip. Tada jis pasakė: „Malonu matyti, kad jūs esate tokios geros nuomonės apie matematiką“. Ne „tu“, o „jūs“ dar pagilino pagyrimą. Po to pagyrimo su malonumu spręsdavau ir bendras namų užduotis, ir tuos uždavinius, kuriuos jis man papildomai pamesdavo. Draugais mes tapome visam gyvenimui.

Prieš karą baigęs, atrodo, melioracijos technikumą, jis su geometrija žaidė savo ir mūsų malonumui. Matydavom, kaip jis sugauna vis ko nors ryškaus, kad per tai mums giliau įstrigtų dėsningumai. O kiek juokingų – gal tikrų, o gal jo sukurtų – epizodų jis pripasakodavo, paryškindamas tuo teoremas, lemas, sprendimo kelius. O išradingumas jo buvo stebėtinas. Ne tik matematinis. Kartą per mėnesį jis gyvai pasakodavo salėje susirinkusiems vyresniems gimnazistams apie svarbiausius pasaulio įvykius. Rašydavo į „Pagėgių balsą“ humoreskas, feljetonais išjuokdamas apskrities negerovių kaltininkus, kurdavo eilėraščius, dainuodavo duetu su aukštaūgiu mokytoju Jaronimu Ragausku.

Mūsų klasė, vadovaujama auklėtojo Romualdo Kuzmicko, parengė Čiurlionytės vodevilį „ Kuprotas oželis“. O mokyklos vakarėlio pertraukomis dainavo A.Katiliaus nelegaliai sukurtus kupletus, pašiepiančius kai kuriuos vyresnius gimnazistus.

Rudenėlis kai atėjo, Juozo meilė prasidėjo.

Jam kažkas į akį krito, net prarado apetitą.

Tapo nemalonu niekas, plonas liko tartum sliekas…“

Arba:

Žavi ji ne tik moksleivius, bet ir šiaip sau pakeleivius.

Ada kas nesižavėtų, tas širdies gal neturėtų…“

Atsimenu jo organizuotą pažintinę mokinių ekskursiją – pėsčiomis kelionę į Rambyną. Ten jis tiek daug pripasakojo apie tą Lietuvos šventovę. Ir užtraukė (pats gi kilęs nuo Marijampolės) jo mėgstamą:

Kur Šatrija, Rambynas, kur Minija srauni,

gražioj žemaičių žemėj mes augome jauni.“

Organizavo neklaužadų gimnazistų „Teismą“. Teisėjas – Katilius, tarėjos biologė Smilkutė, istorikė Grigaitytė. Prokuroras aštuntokas Stonys, advokatas šeštokas Zybartas. Girtuoklį, sukčių, tinginį vaidino atitinkamas pravardes gavę mokiniai. Aš, tapęs Storžieviu, kūriau nemandagų grubijoną. Kaltinamas neatsistojau kalbėti, kol nebuvau sargų, teisėjui paliepus, pakeltas. Į kaltinimą, kam mokykloje nenusiimu kepurės (ir teisme – su ja) atsakiau, kad nenoriu tapti per sušalusią galvą durnium. Tarėja M.Grigaitytė paklausė, ar esu bent vieną kvailį matęs. Atsakiau, kad esu. Tada prašė patikslinti, ar buvo jis su kepure. Kai atsakiau, ištiesęs jos link ranką, kad tai buvo moteris, blykstelėjo raudoniu abiejų tarėjų veidai… Per kitos savaitės geometriją mokytojas patarė man ypač rimtai mokytis istorijos…

Liūdėjau, kad Mokytojas išvažiavo mokslo metų vidury iš Pagėgių. Bet studijuodamas ir jau dirbdamas Šiauliuose, aplankydavau gausią Katilių šeimą, įsikūrusią Kauno Fredos Botanikos gatvės 12 name. Kartais ir su nakvyne Ir būtinai pavaišindavo savo gamybos vyneliu, savo sodo vaisiais. Neatsimenu dabar, kuriais metais nesulaukiau Jo atsakymo į naujametį sveikinimą. Po pusmečio jo žmona parašė, kad mirė, sirgęs skausmingu odos vėžiu.Rašė, kad aš jam buvau beveik šeimos narys. O šeima jo didelė – aštuoni vaikai.

Likimas mane komandiravo pedagoginiam darbui. Dažnai pagaunu save pamėgdžiojantį mokytojo Antano Katiliaus manieras. 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: